Programme
| Whitwell Local History Group Homepage
Programme | A Parish History | Parish Survey |Other Documents  | Links
Enquiries | Photo Page | Latest Changes


[Home]

 

2017 Programme
January 10 Members night - Samuel Godley and the Glacier Express
  17 Brazil - Malcolm Walpole
  24 Members night - Adventures in Dominica
  31 History of Radio - Robert Ashton
February 7 Members night - Staveley
  14 The Blood Line - Mike Ogden
  21 Members night - to be arranged
  28 6 Local Characters - John Taylor
March 7 Members night - Favourite Readings & Poems
  14 Lovely Lincolnshire - Andy Fifth
  21 Members night - Camphill & Bolton Village
  28 Richard Pullen - Landships of Lincoln

 April

4 Members night - Lanzarote

 

11 Retford History - Malcolm Dolby
  15 Saturday Coffee morning, Whitwell Community Centre from 9am

 

18

Members night - Newscuttings Files

  25 Diary of a Joslin - Jennie Johnson
May 2 Members night - Norway
  9 Timeless Landscapes - C&J Banks
  16 Members night - Local History & Holidays
  23 The Broken Bridge - Eric Holder
  30 Members night - Bring a favourite item
June 6 From Whitwell to the rest of the world - Tom Wood
  13 Members outing
  20 Derbyshire pancakes

 

2016 Programme

July

5

Clive Holliday - What the London tourists miss

 

12

Visit to Nottingham Caves with Peter Hammond

 

19

Richard Booth - Ashover Light Railway

 

26

Members night - Switzerland

    NO MEETINGS IN AUGUST

September

6

Peter McLaughlin - Green Men, Gargoyles and Grotesques

 

13

Members night - Gertrude Jekyll Gardens

 

20

Stephen Gay - Railways in a Cornish Landscape

 

27

Members night - Further Travels in the North\

October

4

Malcolm Dolby - The Nineteen Naughties

 

11

Annual General Meeting

November 

1

Eric Chambers - In the Footsteps of my Grandfather - Mons to Ypres

  8 Members night

 

15

Stuart Bramwell - Italian Splendours

 

22

Members night - William Herschel

  29 David Templeman - Sheffield Park
December 6 Christmas Party
  13 Leader Brothers - Another Mystery Box
  20 Members night - Memory Lane
     

2016 Programme

April

5

Eric Houlder - The Wars of the Roses (1)

 

12

Members Night- Jo Playing Cards-their history

 

19

Gerry Kersey - Things that go bump in the night - Radio

 

26

Members Night - Harold.  Here & There, Now & Then

May

3

Mike Whysell - Slums, Hardships & Hosiery Early

 

 

Nottingham Industry

 

10

Members Night - Kevin - Claridges at the Olympics

 

17

Peter Hammond - Potions, Lotions & Cure-ails

 

24

Members Night - Christine - More of Doug's slides

 

31

Paul Ellerton - Tales of English Parish churches

June

7

Members Night - Outing

 

14

Maureen Taylor - 18th. Century Derbyshire School in Crisis

 

21

Members Night 30 Years of WLHG - party time

 

28

Stuart Bramwell - Northern Landscapes

 

 

 

2014 Programme

January

7

Members Night – Sue & Geoff – Outer Hebrides

 

14

Ian Morgan – Inspector Hopkinson’s Discovery   

 

21

Members Night– Robert & Jo – Jack Edson’s slides

 

28

Malcom Walpole – Northern Tanzania in H.D

February

4

Members Night– Robert & Jo – Jack Edson’s slides

 

11

David Templeman – Sheffield in Tudor & Stuart times

 

18

Members Night  - June – Lady Sarah Montague

 

25

Rodney Cousins – Basket making

March

4

Members Night -Tony– to be decided

 

11

John Taylor – It’s not really British, you know!

 

18

Members Night  - Ken –to be decided

 

25

Andy Frith – Signs of the Times

April

1

Members Night - George – Chartwell

 

8

Malcolm Dolby – Along the Trent

 

15

Members Night  Polly – Gypsies

 

22

Joan Grundy – On death & Dying

 

29

Members Night  — Ron – The record always fascinated me!

May

6

Eric Houlder – Sutton Hoo Ship Burial

 

13

Members Night - Kevin – Down your way

 

20

Ron Stammers – On the Road

 

27

Members Night  Christine – Davy’s Photo’s

June

3

Sam Glasswell – Roman Food & Cooking

 

10

Members Night - Outing

 

17

Maureen Taylor – Sir Walter Raleigh & His Derbyshire Connections

 

24

Members Night  — Outing

 

 

 

2013 Programme

July

2

Stephen Coates—Dickens

 

9

Members Night– bring your own items – old & new

 

16

Adam Henstock - Little Brown Jug – Notts & Derby Stoneware

 

23

Members Night - to do with Railways

 

30

James Roffey - Evacuees - Chairman of Evacuees Association

 

 

 

AUGUST—NO MEETINGS

 

 

Sept.

3

Members Night  - Kevin–The Little Sweet Shop

 

10

Stephen Gay - Railways of the Yorkshire Landscape

 

17

Members Night  -Tony- Guess What?

 

24

Sonia Preece - Stainsby Mill

Oct.

1

Members Night   - Peter & June - Welbeck Abbey & Estate

 

8

Robert - Oddments

 

15

Members Night  A.G.M. Harold - Worksop

 

22

Mike Gildersleve - Maybe its because I’m a Londoner

 

29

Members Night  - George - World Railways

Nov.

5

Mathew Beresford - Whitwell Wood Archeology

 

12

Members Night - Whitwell’s T.V Connection

 

19

Peter Machon - Lost Sheffield

 

26

Members Night - Kevin - An Autograph Book

Dec.

3

Susan Dolby - Music Hall

 

10

Members Night - John Taylor - Napoleonic Officers in Chesterfield.

 

17

Leader Brothers - Mystery Box

January

8

Members Night – Paul

 

15

Ian Morgan - Curious World of Old Time Punishment

 

22

Members Night—George, 1930’s in colour

 

29

Malcolm Walpole - Northern Tanzania

February

5

Members Night  Eleanor - Windmill and Space walks

 

12

Cynthia Else - Stained Glass

 

19

Members Night 

 

26

Judy Colby - Rags to Riches, story of a Costume Mistress

March

5

Members Night  - Tony

 

12

Eric Houlder - The last Boats of St. Aidan

 

19

Members Night - Ken and Lynn

 

26

Andy Firth - The Pennine way Tests

April

2

Members Night  - Sue & Geoff - Outer Hebrides

 

9

Clive Hart - Anglo Saxon Northumbria

 

16

Members  Night  Jo & Ron - 1989 Celebrations

 

23

Malcolm Dolby - Old Worksop

 

30

Members Night - Tony

May

7

Peter Hammond - Joseph Wooley, Diary of a Frame Knitter

 

14

Members  Night  - Robert & Jo Your Hidden Heritage - Limestone Journeys

 

21

Tom Dixon - A Fishy Childhood

 

28

Members Night  - Dorothy - Shackleton

June

4

Mark Dawson - Food & Drink in Tudor & Stuart Derbyshire

 

11

Members  Night  Outing

 

18

Doug Bradbury - Master Farrier - Clay Cross

 

25

Members Night — Outing

 

 

 

2012 Programme

January

3

Members Night – Paul

 

10

Malcolm Walpole - Ecuador

 

17

Members Night – George

 

24

Eric Houlder – Adventures in Photographing Human and

 

 

Animal Remains

 

31

Members Night - Jack Edson tape & Welbeck CD

February

7

Mike Gildersleve – Thornbridge Hall

 

14

PANTO – NO MEETING

 

21

Rodney Cousins – Down Your Way

 

28

Members Night – June – Worksop

March

6

Andy Firth – -Far North of Scotland

 

13

Members Night – Cliff

 

20

Peter Wild – Pubs & Peculiarities of Canals

 

27

Members Night – Ken & Lynn

April

3

Ian Morgan – Bolsover –the Hidden History

 

10

Members Night - Harold – Uncle Will & Jo

 

17

Tony Warrener – Langwith Photos

 

24

Members Night – Dorothy

May

1

Malcolm Dolby – Aerial Photography – North Derbyshire & Chatsworth

 

8

Members Night – Kevin – Kenya

 

15

David Temlpeman – Mary, Queen of Scots –The Final

 

 

Journey

 

22

Members Night – Ron

 

29

Kevin Topham – Secrets of Sherwood Forest

June

5

Centre Closed – Bank Holiday

 

19

Outing (to be arranged)

 

26

Nick Summerbell – Chesterfield Canal

 

 

 

2011 Programme

January

4

Members Night – Paul -Postcards from France & Tales from Whitwell

 

11

Mr. Rodney Cousins – Enjoying Buildings

 

18

Members Night – Jo -Either – Or!

 

25

Mr. Malcolm Walpole – New England and All That

February

1

Members Night – George – The Iron Maiden

 

8

Mr. Gildersleve – A Little House in France

 

15

No Meeting – Panto

 

22

Mr. Ian Morgan – Within Site of the Gibbet

March

1

Members Night – Ron – Highland Clearances

 

8

Mr. Andy Firth – Skye, Outer Hebrides & Western Isles

 

15

Members Night – Ken – Local History Miscellany

 

22

Mr. Tony Warrener – Langwith Hall

 

29

Members Night – June – Billyfitzbilly!

April

5

Mr. Peter Wild – Pubs and Peculiarities of Canals

 

12

Members Night – Jo – Charity

 

19

Mr. Stephen Gay – Railways in a Yorkshire Landscape

 

26

Members Night – National Service in the R.A.F.

May

3

Mr. Clive Hart – Prehistoric Derbyshire

 

10

Members Night – Robert – Whitwell Autumn Colours

 

17

Mr. Clive Tougher – Band of Brothers

 

24

Members Night – Lynn & Ken – Worksop Memories

 

31

Mr. Eric Houlder – Coaching

June

7

Members Night – Outing to be arranged

 

14

Mr. Steve Smythe – History of the R.L.N.I.

 

21

Members Night- Outing to be arranged

 

28

Mr. Malcolm Dolby – Along the Trent

 

 

 

2010 Programme

July

6

Members Night DVD David Bellamy The Peak District

 

13

Mrs M. Dunn The Fulwood Cottage Homes

 

20

No Meeting

 

27

Mrs Maureen Taylor portraits of Elizabeth I, their hidden messages

AUGUST

 

NO MEETINGS

Sept.

7

Ms Sue Allan Lady Rose Hickman of Gainsborough Hall

 

14

Mr Clive Holliday Wingfield Manor

 

21

Members Night - Polly Gertrude Jekyll

 

28

Mr Peter Machin The Sheffield Flood

October

5

 

 

12

 

 

19

 

 

26

Members Night - Ken Keeton - Punch Magazines

 

 

1857

Nov.

2

Dr. Trevor Brighton - Heraldry & Local History

 

9

Members Night - Peter Walker - History of Belph

 

16

Mr. Rodney Cousins - Call My Bluff - Local History

 

23

Members Night - Jo Wheldon - Richard Wilson – at last!

 

30

 

Dec.

7

Mr. Trevor Lee - Once upon a Pantomine

 

14

Mr. Angus Watson - The Old village of Edensor

January

5

Members Night – Paul – WC

 

12

Mrs. Janet Fletcher – d’em bones No. 2 – human

 

19

Members Night – Canadian Life

 

26

Mr. Malcolm Walpole – The Golden Road

February

2

Members Night – Jo Evacuees DVD + ?

 

9

Mr. K.R Eliff – History of Photography

 

16

PANTO – NO MEETING

 

23

Mr. Andy Firth – Railway signs

March

2

Members Night – Ron – Organs

 

9

Mr. Peter Wild – Canals of England

 

16

Members Night – Peter – Welbeck

 

23

Mr. Tony Warrener – Ten Tales from Langwith

 

30

Members Night –  Dorothy – Women’s Work

April

6

Mr.David Larder – Story of the Magic Lantern – 7.30 START

 

13

Members Night – Peter – Belph

 

20

Mr. Eric Houlder – The Lost Boats of St. Aidan’s

 

27

Members Night – Roy – Berlin Memories

May

4

Mr. Clive Hart – Prehistoric Derbyshire

 

11

Members Night – Robert & Harold

 

18

Mr. Stephen Gay – Pennine Journey

 

25

Mr. David Templeman – 2 Queen’s & a Countess

June

1

Mr. Ian Morgan – The Fosdyke a watery tale of mystery & intrigue

 

8

Members Night – To be arranged

 

15

Mr. Peter Hammond – Midden and Muck

 

22

Hebb’s Farmhouse gardens visit

 

29

Ms. Sue Allan – Lady Rose Hickman of Gainsborough Hall

 

 

 

2009 Programme

Sept.

1

Mr. David Newton – Battles of Ypres 1914 – 1918

 

8

Mr. Fred Coupland – Excavations at Newark Castle

 

15

Mr. Stephen Gay – Discovering Lost Railways

 

22

Mr. Andy Firth – Great Little Trains of Wales

 

29

Mr. Brian Davis – Grandma’s Picture Show (Victorian Slides)

October

6

Mr. Malcolm Dolby – Aspects of Medieval England

 

13

Members Night – Paul – Guess What!

 

20

Mrs. Carol Brindle – Am I The Last?

 

27

A.G.M. – Harold – No Idea Yet!

Nov.

3

Mr. Stuart Dixon – ‘In Safe Hands’ N.T. Gardens

 

10

Members Night – June – Bohemian Rhapsody

 

17

Mr Malcolm Walpole – Japan – an Historical point of

 

 

view

 

24

Mr. Patrick Harding – Christmas and its Customs

Dec.

1

Mr. Rodney Cousins – Curatorial Quips

 

8

Members Night – Jo – Jigsaws – a brief history

 

15

CONCERT!

January

6

Members Night – Jo & Paul – Richard Wilson – at last!!

 

13

Mr. Malcolm Walpole – China – Old and New

 

20

Mrs. Janet Fisher – D’em Bones!

 

27

Members Night – Ron – Theatre Organs

February

3

Mr. Brian Davis – ‘Victorian Slides’ - Grandma’s Picture Show

 

10

Mr. Norman Wigley – Region on Film

 

17

NO MEETING – PANTO

 

24

Mr. John Taylor – Murders in and around Chesterfield

March

3

Ms. Maria Smith – New Developments in The Crags

 

10

Mr. Ian Morgan – The Pleasure Palace

 

17

Members Night – Ken – Punch Magazines – or not as the case may be!!

 

24

Mr. Andy Firth – Dovedale & The Manifold Valley

 

31

Members Night – Dorothy – Scott & His Men – part 2

April

7

Mr.David Templeman – The Captive Queen

 

14

Members Night – Roy – Berlin Memories

 

21

Mr. Eric Houlder – Sutton Hoo Ship Burials

 

28

Members Night – George – Vintage Ploughing

May.

5

Mr. Norman Taylor – Pinxton Porcelain 1796 – 1813

 

12

Members Night – Robert – Glass Slides??

 

19

Mr Tom Dixon – Wilkinson Sweet factory

 

26

Members Night – Peter – History of Belph

June

2

Mr. Mike Corby – The Funny Side of Patents

 

9

Outing to be arranged

 

16

Mr. Gerald Dorrington & Friend – Dovecotes of Nottinghamshire

 

23

Outing to be arranged

 

30

Ms. Maureen Taylor - An Elizabethan Ladies Wardrobe

 

 

 

2008 Programme.

COFFEE & EXHIBITION MORNING

8th NOVEMBER 2008

 

CHRISTMAS PARTY

DECEMBER 20th. 2008

 

 

 

July

1

Mr. Chris Edge - Beekeeping

 

8

Visit Cusworth Hall

 

15

Mr. David Newton - Goodbye Mr. Chips

 

22

Mr. Stuart Dixon - All gardens great & small

 

29

Members Night - George & Viv - The unlisted houses of Whitwell

AUGUST

 

NO MEETINGS - EXCEPT SATURDAY 23rd. VISIT TO SUTTON SCARSDALE & BOLSOVER CASTLE

Sept.

2

Members Night - Roy Smith - German Reminiscences

 

9

Mr. Stephen Gay - Railway Rambles

 

16

Members Night - Dorothy Legge - Scott and his men

 

23

Mr. Trevor Wragg - More to Walls (than meets the eye)

 

30

Members Night - Ron Young - Astronomy

Oct..

7

Mr.Roy Stammers - A.R.Quinton - Postcard artist

 

14

A.G.M.- Harold - Water

 

21

Mr. Anthony Fell - Northumberland & the Farne Islands

 

28

Members Night - Ken Keeton - Punch Magazines 1857 -

Nov.

4

Dr. Trevor Brighton - Heraldry & Local History

 

11

Members Night - Peter Walker - History of Belph

 

18

Mr. Rodney Cousins - Call My Bluff - Local History

 

27

Members Night - Jo Wheldon - Richard Wilson - at last!

Dec.

2

Mr. Trevor Lee - Once upon a Pantomine

 

17

Mr. Angus Watson - The Old village of Edensor

 

16

‘The Concert’

 

 

 

Jan.

8

Members Night – Jo Wheldon – Turner & Wison –

 

 

(but Wilson will follow later!)

 

15

Mr. Malcolm Walpole – Legacy of the Emperors

 

22

Mrs. Karen Foster – Glass Jewellery– Items for sale

 

29

Mr. Ian Morgan – Footpads, Kings & Highwaymen

Feb.

5

Mr. Stuart Bramwell – Italian Splendours

 

12

Mr. Tony Warrener – Langwith & its Big Part in W.W.1

 

19

NO MEETING  - PANTOMINE

 

26

Mr. Ian Hill – Save the Children

Mar.

4

Members Night – Peter Walker – The Last Horseman

 

11

Mr. Ron Young – Minding other Peoples’ Business –

 

 

Victorian letters

 

18

Members Night – Cliff Hobson – Parish Records

 

25

Mr. Andy Firth – Scottish Borders

April.

1

Members Night  - Jo Wheldon– Local Farms

 

8

Mrs. Carol Brindle – Famous Derbyshire People

 

15

Members Night – Polly Hinde –  Gertrude Jekyll

 

22

Mr. Malcolm Dolby – Photography and History

 

29

Mr. Shane Tomkinson – History & Future of Whitwell

 

 

Quarry

May

6

Mr. John Taylor – Curiosities of Derbyshire, South

 

 

Yorkshire & Notts. Part 2

 

13

Members Night – Ron Young –

 

20

Mr. Eric Houlder – Mortal Remains Excavations,

 

 

Towton Battlefield

 

27

Members Night – June Walker – Lady Mary Pierrepont

June

3

Mr. Fred Coupland - History from the Air-

 

 

Photography and Archeology

 

10

Outing to be arranged

 

17

Mr. Patrick Harding – The Plant Hunters

 

24

Outing to be arranged

 

 

 

COFFEE MORNINGS

15th MARCH & 8th NOVEMBER

 

CHRISTMAS PARTY

DECEMBER 20th. 2008

 

2007 Programme.

July

3

Members Night – Robert & Megan – A Surprise! 

 

10

Mrs. Christine Archer – Renishaw

 

17

Visit of Worksop Archaeological & Historical Society

 

 

– 6.45 arrival

 

24

Mrs. Margaret Edge – Flowers, Bees & other Insects

 

 

– Quiz

 

31

Mrs. Margaret Dunn – A Ramble round my life –

 

 

Puppets

August

 

No meetings.

Sept.

4

Mrs. June Ibbotson – The Estate Village of the 5th Duke

 

11

Members Night - Polly – Gertrude Jekyll

 

18

Mr. Eric Houlder – The Black Death

 

25

Mr. Rodney Cousens – Moving House

Oct.

2

Mr. Mike Corby – Development of Rifles 1800 –

 

 

1900

 

9

A.G.M. – Harold – not decided yet!!

 

16

Mrs. Judy Williams – Mary, Queen of Scots

 

23

Members Night – Coun. Viv Mills – Parish Footpaths

 

30

Members Night – Jo Wheldon – Coaching days

 

 

(James Pollard)

Nov.

6

Members Night  - Ron Young – Orkney

 

13

Mr. Michael Taylor – From Wood to Rocking Horse

 

20

Mrs. M Harrison – Monthly Menu of Mirth

 

27

Mr. Terry Foye – Slides of Old Creswell &

 

 

Hennymoor Air crash

Dec.

4

Members Night – Peter Walker – Dublin & Paul –

 

 

Irish Connection

 

11

Mr. David Templeman – History of Sheffield Manor

 

 

Lodge

 

18

Members Night – The Concert